Kelionės planavimas vykstant į Norvegiją

Norvegija – viena įspūdingiausių Europos valstybių. Čia dera ramybė, atšiaurus gamtos grožis bei nepamirštamos skandinaviškos legendos. Sužavi jūros skalaujami fjordai ir kalnų grandinės, įspūdingi salynai ir dramatiški kelių vingiai. Visa tai ir dar daugiau tiesiog būtina bent kartą išvysti savo akimis. O „On Off Staffing Group“ patars, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, susiruošus dirbti ir ilgiau pagyventi Norvegijos Karalystėje.

Kada keliauti?

Norvegija graži visais metų laikais. Visgi keliaujant į šią šalį bet kuriuo metų laiku pravartu pasiimti šiltų rūbų. Pagyvenusieji Norvegijoje nuoširdžiai pataria pasirūpinti kokybiška vandeniui nepralaidžia striuke, kepure ir pirštinėmis. Pastarųjų gali prireikti ne tik atšiauriomis žiemomis, tačiau ir vėlyvą pavasarį. Pravartu iš anksto pasirūpinti termo apranga arba bent supakuoti į lagaminą patikimus šiltus rūbus iš vilnos. Jų prireiks vėsiomis skandinaviškomis naktimis. Į šią šalį vykstantiems automobiliu svarbu tinkamai pasirūpinti ir savo transporto priemone. Įsigyti kokybiškas žiemines padangas būtina! Vasarą Norvegijos pakelėse galima pamatyti 3–4 metrų aukščio stulpelius. Jie susmaigstyti ne be priežasties. Stulpeliai gyvybiškai svarbūs tampa tuomet, kai keliai pasidengia sniegu. Kartais vairuotojai mato tik šių stulpelių viršūnėles ir jais vadovaudamiesi įveikia sudėtingus kelio ruožus. Itin šaltų dienų pasitaiko net ir vasarą, tad nusprendusiems pagyventi šioje šalyje tenka prisitaikyti patiems ir pritaikyti prie greitai kintančių oro sąlygų savo automobilį.

Kaip nuvykti?

Vilnių nuo Norvegijos sostinės Oslo skiria kiek daugiau nei tūkstantis kilometrų. Vykstantiems automobiliu sausumos keliais tenka įveikti beveik 1300 km. Puiku tai, kad keliavimo būdą galima pasirinkti. Daugelis nesudvejoję renkasi kelionę automobiliu, mat nuosavos transporto priemonės neretai prireikia važinėjant tarp gyvenamosios vietos ir darbo ar sumanius pakeliauti po didelę šalį. Kitas pasirinkimas - keliauti lėktuvu. Tai puikiai tinka tiems, kurie neturi savo automobilio ar ruošiasi apsigyventi didesniuose Norvegijos miestuose. Šiuo metu galima rinktis iš gausybės skrydžių pasiūlymų. Svarbiausia kantriai ieškoti geriausio kainos ir kokybės santykio. Na, o trečiasis variantas, kurį rekomenduojame ir mes, yra profesionalių vežėjų paslaugos arba kelionė autobusu.

Kelionė lėktuvu

Iš Lietuvos nesudėtinga pasiekti didžiausius Norvegijos miestus. Skrydžiai patogūs ir trunka kiek ilgiau nei 3 valandas. Vien iš Kauno oro uosto tiesioginiais skrydžiais galima pasiekti Stavangerį, Bergeną, Olesundą, Oslą. Bilietus galima įsigyti įvairiose internetinėse platformose.

Kelionė autobusu arba naudojantis vežėjų paslaugomis

Greitai ir saugiai pasiekti kelionės tikslą Norvegijoje galima vykstant autobusu. O pakeliui pro autobuso langą pavyks dar ir pasigėrėti ypatinga šalies gamta. „On Off Staffing Group“ komanda padės pasirinkti vieną iš patikimų keleivinio transporto paslaugas teikiančių partnerių. Su kurio pagalba už prieinamą kainą įsigysite autobuso bilietus kelionei į Norvegiją.

Kelionė nuosavu automobiliu

Pasiryžusiems Norvegiją pasiekti automobiliu derėtų žinoti , kad į šią Skandinavijos valstybę galima vykti sausumos keliais, pakeliui pravažiuojant Lenkiją, Vokietiją ir Daniją. Visgi taip susidaro didžiulis atstumas, tad net ir keliaujant ne pavieniui vairuotojams teks susigrumti su neišvengiamu nuovargiu. Patogiau į Norvegiją vykti keltu. Įsilaipinti į keltą galima Klaipėdos, Rygos, Talino, Venspilio ar Kylio uostuose. Bilieto kaina lengvajam automobiliui ir dviem asmenims siekia apie 140 eurų, o taip pat papildomai teks susimokėti už kajutę. Beje, derėtų atkreipti dėmesį į tai, kad skirtingu paros laiku keltų kainos gali ženkliai skirtis! Apsisprendusiems vykti nuosavu automobiliu derėtų sudaryti ir kelionės biudžetą. Norvegijoje kuro kainos didesnės nei Lietuvoje. Populiariausių rūšių degalai gali kainuoti net iki 2 eurų už litrą.

Mokami keliai ir keltai Norvegijoje

Norvegijoje piniginę plačiau atverti teks ne tik pilant degalus, tačiau ir sumokant mokesčius už kelius bei keltus. Iš pradžių kartais net 100 eurų siekiančios vietinių keltų bilietų kainos gąsdina, tačiau sumokėti verta. Mat keltai padeda išvengti šimtų kilometrų kalnų keliais. Mokami keliai taip pat atsiperka, nes padeda greičiau ir patogiau pasiekti kelionės tikslą. Tiesa, jie beveik visada ne tokie vaizdingi kaip aplinkkeliai. Vairuotojai Norvegijoje turėtų atidžiau paisyti drausmės ir stebėti vidutinį greitį. Šioje šalyje net ir už miesto esančiais keliais veikiausiai teks važiuoti ne greičiau nei 70 km/h vidutiniu greičiu. Jei keliauja didesnė kompanija, kiekvienas papildomas automobilis gali sulėtinti kelionę 5-10 km/h. Pavyzdžiui, 500 km atstumui keliaujant trimis automobiliais patariama skirti 10 valandų ir daugiau. Juk kiekvienas sustojimas pailsėti, pavalgyti ar tiesiog pasinaudoti tualetu lemia, jog tikslo link judama lėčiau. Beje, kalnų keliai nėra tinkami greitam važiavimui, todėl derėtų įvertinti visus faktorius. Patirtis byloja, kad geriau pasilikti daugiau laiko ir atvykti kiek anksčiau, nei lėkti tikintis, kad pavyks suspėti numatytu laiku.

Daugelis Norvegijos kelių yra mokami. Jų kaina įvažiuojant į miestą svyruoja nuo 15 iki 30 NOK. Kai kur galima iškart sumokėti nustatytą mokestį, kitur būna pastatyti automatiniai kelių mokesčių rinkliavos aparatai - AutoPASS.

  • Pravažiavus rinkliavos stotį, pavadinimu Bomstasjon, automobilis yra nufotografuojamas, o sąskaita atsiunčiama automobilio registracijos adresu per 6 mėnesius. Jei sąskaita neapmokama per nurodytą laiką, gresia 300 NOK dydžio delspinigiai. Kelių mokestį galima susimokėti ir netoli nuo rinkliavių stočių esančiose degalinėse.

  • Jei pravažiuojama pro automatinę rinkliavos stotį, pavadinimu Automatisk bomstasjon, AutoPASS naudotojams iš jų pasirinktos sąskaitos automatiškai nuskaičiuojamas atitinkamas mokestis. AutoPASS vartotojai iš anksto sumoka pasirinktą sumą, pavyzdžiui, 300 NOK, Norvegijos kelių rinkliavų operatoriui. Kiekvieną kartą pravažiuojant automatinę kelių mokesčių stotį, pinigai nuskaičiuojami. Sąskaitai ištuštėjus, atsiunčiama rekomendacija ją papildyti.

Daugiau informacijos galima rasti internete adresu: www.autopass.no.

Dar šiek tiek apie norvegiškus kelius...

Keliai Norvegijoje tikrai puikūs. Įdomu tai, kad galima pamatyti ir kiek neįprastų trijų juostų greitkelių. Keletą kilometrų dviem juostomis važiuoja automobiliai, keliaujantys į vieną pusę, vėliau – atvirkščiai. Praplatėjimo metu išsiskirsto bet kokios transporto spūstys, todėl kelionė būna greita ir maloni. Vairuojant derėtų atidžiai stebėti kelio ženklus. Norvegijoje galioja griežtos taisyklės ir taikomos didelės baudos viršijantiems leistiną greitį. Greičio limitą viršijus vos keliolika kilometrų, gali tekti susimokėti daugiau nei kelių šimtų eurų baudą!

Taip pat svarbu prisiminti, kad šalies šiaurėje nieko nestebina bandomis besiganantys šiaurės elniai. Jie nesikuklina kirsti ir važiuojamosios kelio dalies. Tad derėtų atidžiai stebėti aplinką. Tiesa, šiems didingiems gyvūnams užstojus kelią, bus proga jais pasigėrėti ir juos nufotografuoti.

Norvegija - didelė šalis, tad keliaujant neišvengiamai teks praleisti daug laiko automobilyje. Tačiau tai neturėtų varginti, nes kelionėms automobiliu šioje šalyse yra puikiai pritaikyta visa infrastruktūra: kas keliolika kilometrų galima aptikti sutvarkytas sustojimo vietas su nemokamais ir švariais viešaisiais tualetais bei lauko staliukais priešpiečiams ar pietums. Užkandžiai ir sotesnis maistas degalinėse gana brangūs, tad pravartu būtų atsargomis apsirūpinti iš anksto ar pasidairyti nedidelių prekybos centrų miesteliuose.

Kur apsistoti?

„On Off Staffing Group“ komanda, esant galimybei visada pasiūlo ir rekomenduoja gyvenamąją vietą. Visgi dažniausiai nusprendusiems pagyventi Norvegijoje tenka būsto ieškoti savarankiškai. Tai nėra itin sudėtinga, nes daug nuomos pasiūlymų galima rasti pagrindiniame skelbimų puslapyje Norvegijoje www.finn.no. Jame nuomotojai siūlo ir butų, ir nedidelių namelių, ir net kotedžų ar namų. Renkantis tereikia tiksliai nurodyti regioną, miestą ar tikslią vietovę. Beje, įvairių pasiūlymų galima rasti ir panaršius specializuotose socialinio tinklo „Facebook“ grupėse. Jose kambarius nuomai siūlo tautiečiai.

Ką pasiimti iš namų?

  • Maisto produktų;

  • Vartojamus ir būtiniausius vaistus;

  • Priemonių laisvalaikiui (pvz.: meškerę, knygų, stalo žaidimų);

  • Atšvaitus ant drabužių, vaikščiojimui tamsiu paros metu;

  • Higienos priemonių;

  • Patogią darbinę avalynę;

  • Drabužius lietingam sezonui;

  • Drabužius, kuriuos būtų patogu vilkėti po darbo drabužiais;

  • Užvalkalus patalynei;

  • Vilnones kojines;

  • Maisto gaminimui reikalingus įrankius (puodus, keptuves ir kita);

  • Geras žiemines padangas.

Previous
Previous

Bijok, bet daryk!

Next
Next

Darbas Norvegijoje pandemijos akivaizdoje. Ką verta žinoti?